Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

 
 

Celcus Kütüphanesi

% 80 oranında günümüze kadar ulaÅŸabilen mimari yapısı ile Efes Antik Kenti'ndeki Celcus Kütüphanesi, doÄŸu cephesindeki yazıttan anlaşıldığına göre, M.S. 110 yılında konsül olan Gaius Julius Aquila tarafından babası Asya Eyalet Valisi Gaius Celsus Polemaeanus’un anısına bir heroon ( Eski Yunan’da bir kahramanın ya da yarı tanrının adına adanan kutsal yer ya da yapı ) olarak inÅŸa edilmiÅŸtir.
Yine bu yazıtta, M.S. 115-117 yılları arasında baÅŸlayan inÅŸaatın bitirilmesi, yapının bakımı ve kitap alımı için, Aquila’nın varislerine 25.000 dinar miras bıraktığı ve kütüphanenin onun ölümünden sonra M.S. 135 yıllarında varisleri tarafından tamamlandığı yazmaktadır.

 


Ä°ki katlı olan kütüphane binası çok zengin mimari süslemeli bir ön yüze sahiptir. Yapıya 9 basamaklı 21 metre uzunluÄŸunda bir platform üzerinden ulaşılır. 16 metre yüksekliÄŸindeki ön cephe 4 çift sütunla taşınmaktadır. Her çift sütunun arasında birer kapı ve pencere bulunmaktadır. Çift sütunların arasına yerleÅŸtirilen 4 adet kadın heykeli akıl, fazilet, bilgi ve anlayışı temsil etmektedir. 

Ä°ç salon 10,92 x 16,72 m. ölçüsünde tek ve yüksek bir salondan oluÅŸuyordu. Zemini renkli mermerlerle kaplıydı. Salonun içinde, duvarlarda üç sıra halinde niÅŸler bulunuyordu. Böylece kütüphanenin içi üç katlı olarak kullanılıyordu. NiÅŸlerde bulunan tahta dolap veya raflarda rulolar ve ayrıca ciltler halinde bir araya getirilmiÅŸ elyazmaları saklanıyordu. Ä°kinci ve son katlardaki niÅŸlere ulaÅŸabilmek için günümüzde halen bir çok kütüphanede kullanıldığı gibi sütunlu, iki katlı bir iç galeri büyük salonu at nalı gibi çevreliyor; kitaplar görevli bir memur tarafından okuyuculara veriliyordu. Yapılan incelemelerde niÅŸler içindeki dolaplarda 12500 adet kitabın bulunduÄŸu tahmin edilmektedir. Salonun ortasında bulunan büyük kemerli niÅŸin içinde Celsus’a ait bir heykel, altında ise beyaz mermerden yapılı lahit içinde Asya Eyalet Valisi Gaius Celsus Polemaeanus’un mezarı yer almaktadır.


 

   
     
   
 
Copyright © Sengel Groupkonseptiz reklam ajansıkonseptiz reklam ajansı